ul. Kard. S. Wyszyńskiego 106/U1, Gorzów Wielkopolski
Pon. - Pt. 9.00-18.00
+48 882 142 000
Dentysta, stomatolog, Centrum Stomatologii Tymodent

Braki w uzębieniu? Na czym polega leczenie protetyczne?

Braki w uzębieniu mogą być skutkiem nie tylko zaniechania leczenia stomatologicznego, ale także urazów i wypadków czy starszego wieku. Nie można bagatelizować tego problemu, bowiem utrata zębów może prowadzić do wad zgryzu, wymowy, trudności z gryzieniem i pogorszeniem jakości i komfortu życia. Leczenie protetyczne to szansa na przywrócenie pięknego uśmiechu i odbudowę nawet niewielkich braków w uzębieniu, a tym samym zapobieganie dalszym problemom stomatologicznym.

Na czym polega leczenie protetyczne?

Wiele osób uważa, że leczenie protetyczne dedykowane jest wyłącznie tym, którzy mają duże braki w uzębieniu. Tymczasem jest ono polecane także tym osobom, którym brakuje choćby jednego zęba czy też posiadają krzywy zgryz. Wypadnięcie zęba wiąże się nie tylko z utratą estetyki uśmiechu, ale także negatywnym wpływem na pozostałe zęby. Już brak jednego z nich może przyczynić się do wysunięcia zębów przeciwstawnych i przesunięcia oraz pochylania zębów sąsiednich. Leczenie protetyczne przywraca piękny uśmiech, poprawia komfort jedzenia i ogólną jakość życia.

Metody leczenia protetycznego w zależności od braków uzębienia i potrzeb pacjenta obejmują zastosowanie protez stałych, ruchomych oraz implantów zębowych. Proces leczenia rozpoczyna bardzo dokładna i wnikliwa konsultacja z lekarzem stomatologiem, który to ocenia stan uzębienia pacjenta i dobiera właściwe dla niego rozwiązanie. W przypadku dużych ubytków lub braków uzębienia stosuje się najczęściej protezy stałe, zaś te ruchome, gdy nie posiadamy kilku zębów. Do uzupełnień stałych zaliczamy mosty, korony oraz wkłady koronowo-korzeniowe.

Dla osób ceniących maksimum komfortu i wygody najlepszym rozwiązaniem mogą być implanty zębowe, czyli metalowe śruby umieszczane w kości szczeki lub żuchwy. Na te śruby nakłada się różne rodzaje koron protetycznych. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną cieszyć się pięknym uzębienie i komfortem, jakie ono gwarantuje. Głównym zadaniem leczenia protetycznego jest poprawa wyglądu uzębienia i zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które mogłyby być spowodowane brakiem uzębienia.

Kiedy warto skorzystać z leczenia protetycznego?

Strata zęba zawsze wywołuje u nas niepokój i lęk, ale jest on często związany z utratą poczucia atrakcyjnego wyglądu  i estetyki, nie zaś problemami zdrowotnymi. Chociaż dla większości z nas strata zęba nie oznacza pogorszenia jakości życia, to nie może być przez nas bagatelizowana. Już wypadniecie jednego zęba może wpłynąć na funkcjonowanie pozostałych, więc warto udać się do specjalisty, by zasięgnąć opinii na temat dalszego postępowania w takiej sytuacji.

Z leczenia protetycznego powinniśmy skorzystać, gdy mamy problem z rozgryzaniem pokarmów, co nie pozostaje obojętne dla trawienia i prawidłowej pracy układu pokarmowego, a także wtedy, gdy chcemy poprawić swój komfort życia i samoocenę.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie protetyczne?

Braki w uzębieniu nie tylko obniżają nasze samopoczucie, przyczyniają się do rezygnacji z życia towarzyskiego, ale także wpływają na niewyraźną mowę, zapadanie się kości policzkowych i pojawiania się zmarszczek, więc nie warto borykać się z takimi niedogodnościami, tylko jak najszybciej udać się do specjalisty. Brak zębów niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków i dotyczą one zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Ubytki utrudniają prawidłowe gryzienie, co może negatywnie wpływać na trawienie. Osoby, które mają liczne braki w uzębieniu, skarżą się często na bóle głowy i inne dolegliwości związane z przesuwanie się pozostałych zębów, dlatego leczenie protetyczne może skutecznie takie dolegliwości wyeliminować.

Protezy zębowe to szansa na piękny uśmiech, przywrócenie naturalnych rysów twarzy, swobodne rozgryzanie produktów spożywczych i poprawę jakości życia. Takie powody są wystarczające, by udać się do lekarza stomatologa, zajmującego się leczeniem protetycznym i skorzystać z proponowanego przez niego rozwiązania mającego na celu odbudowę i  uzupełnienie brakujących zębów.

Justyna Górska-Tymszan
Justyna Górska-Tymszan
Lekarz dentysta, Lekarz medycyny estetycznej
Piotr Tymszan
Piotr Tymszan
Specjalista chirurgii stomatologicznej
KMarta Kaźmierska
Marta Kaźmierska
Lekarz dentysta
Przemysław Zawada
Przemysław Zawada
Lekarz dentysta
Aleksandra Bazarko
Aleksandra Bazarko
Lekarz dentysta
Marta Kuzicka
Marta Kuzicka
Specjalista chirurgii stomatologicznej

Zapraszamy na wizytę!

ul. Kard. S. Wyszyńskego 106/U1
66-400 Gorzów Wielkopolski
+48 882 142 000 biuro@tymodent.pl

tymodent