ul. Kard. S. Wyszyńskiego 106/U1, Gorzów Wielkopolski
Pon. - Pt. 9.00-18.00
+48 882 142 000
Dentysta, stomatolog, Centrum Stomatologii Tymodent

Na czym polega leczenie leczenie endodontyczne?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezbędne dla zachowania zdrowych zębów i pięknego uśmiechu, dlatego nie warto ich odkładać, bo można zdziwić się ilością pojawiających się ubytków w uzębieniu. Rzadkie wizyty u stomatologa wywołują szereg negatywnych dla zdrowia jamy ustnej skutków, wśród których zaawansowany rozwój próchnicy zajmuje pierwsze miejsce. Ich zaniedbanie skutkuje często potrzebą leczenia kanałowego zęba, które dotyczy zapalenia i zakażenia miazgi zęba wskutek zaniedbanej próchnicy.

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe jest to sposób leczenia zęba, w którym rozwija się stan zapalny miazgi i nie ma innej możliwości ratowania tego zęba. Miazga jest bardzo wrażliwą częścią zęba, która znajduje się w jego wnętrzu, wywołującą szczególnie silne dolegliwości bólowe w przypadku jego zakażenia. Osoby, które systematycznie odwiedzają stomatologa i poddają się tzw. przeglądowi zębów, nie muszą martwić się o leczenie kanałowe, bowiem dotyczy ono zaawansowanej próchnicy, a wizyty co pół roku u stomatologa wykrywają ubytki, zapobiegając jej rozwojowi.

Jeśli z powodu strachu i lęku przed ewentualnym leczeniem zębów, nie trafiliśmy na czas do stomatologa, a ból zęba stał się już nie do zniesienia, musimy liczyć się z potencjalnym leczeniem kanałowym. Chociaż dla wielu, ta metoda leczenia zębów kojarzy się z bólem i wieloma wizytami, współczesne gabinety oferują bezbolesne i niedługie leczenie. Leczenie kanałowe w takich gabinetach polega na całkowitym usunięciu miazgi zębowej, w której to znajdują się bakterie i produkowane przez nie toksyny. Stomatolog bardzo dokładnie oczyszcza i odkaża wnętrze zęba i wypełnia je specjalnym materiałem. Wizja zatruwanego zęba i ogromnego bólu skutecznie zniechęca pacjentów do takiego leczenia, ale takie leczenie stosowano wiele lat temu, a dzisiaj w dobie znieczuleń i nowoczesnych sprzętów oraz pracy pod mikroskopem, pacjenci mogą zapomnieć o jakimkolwiek bólu.

W jakich przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe?

Zazwyczaj pierwszym sygnałem świadczącym o konieczności wdrożenia leczenia kanałowego jest dotkliwy ból zęba utrzymujący się przez kilka dni lub dłużej i utrudniający prawidłowe funkcjonowanie. O konieczności leczenia kanałowego świadczy także martwica miazgi, próchnica wtórna pojawiająca się wokół opracowanych zębów, nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe, urazy zębów czy zmiany okołowierzchołkowe diagnozowane na podstawie zdjęć rentgenowskich.

Leczenie kanałowe znajduje zastosowanie u osób, u których stwierdzono nieodwracalny stan zapalenia miazgi. Regularne wizyty u stomatologa minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy, a nawet jeśli się ona pojawi, to we wczesnym etapie zostaje usunięta, nie prowadząc do postępowania próchnicy i dalszego uszkadzania zęba.

Czy leczenie kanałowe wymaga wielu wizyt?

Większość pacjentów po usłyszeniu diagnozy leczenia kanałowego zęba, odczuwa duże zaniepokojenie związane z koniecznością częstych wizyt w gabinecie, jednak współczesne gabinety dysponują już odpowiednim sprzętem i metodami, które redukują liczbę takich wizyt. Zazwyczaj na takie leczenie potrzeba od 1 do 3 spotkań, wszystko zależy od rodzaju zęba i stopnia zaawansowania infekcji. Nowoczesna endodoncja, dzięki zaawansowanej technologii wykorzystuje tylko jedną wizytę do leczenia kanałowego, ale w przypadku powikłań bakteryjnych wymagane są niestety kolejne spotkania ze stomatologiem.

Czasami zdarza się, że stomatolog celowo przedłuża wizyty, by uniknąć konieczności ponownego otwierania zęba, w przypadku nawrotu stanu zapalnego. Może tak się dziać, jeśli w bardzo cienkim kanalikach przetrwają bakterie, nawet jeśli leczenie zostało prawidłowo przeprowadzone. Współczesne gabinety sięgają po coraz nowsze rozwiązania, które eliminują niepowodzenie leczenia kanałowego. Stomatolodzy stosują nowoczesne ręczne i maszynowe narzędzia do opracowywania kanałów, a także systemy do ich wypełniania. Skuteczność zabiegu potwierdzana jest zdjęciem rentgenowskim w gabinecie, więc pacjent, który go opuści, ma pewność powodzenia takiego leczenia.

Justyna Górska-Tymszan
Justyna Górska-Tymszan
Lekarz dentysta, Lekarz medycyny estetycznej
Piotr Tymszan
Piotr Tymszan
Specjalista chirurgii stomatologicznej
KMarta Kaźmierska
Marta Kaźmierska
Lekarz dentysta
Przemysław Zawada
Przemysław Zawada
Lekarz dentysta
Aleksandra Bazarko
Aleksandra Bazarko
Lekarz dentysta
Marta Kuzicka
Marta Kuzicka
Specjalista chirurgii stomatologicznej

Zapraszamy na wizytę!

ul. Kard. S. Wyszyńskego 106/U1
66-400 Gorzów Wielkopolski
+48 882 142 000 biuro@tymodent.pl

tymodent