ul. Kard. S. Wyszyńskiego 106/U1, Gorzów Wielkopolski
Pon. - Pt. 9.00-18.00
+48 882 142 000
Dentysta, stomatolog, Centrum Stomatologii Tymodent

Profilaktyka stomatologiczna – jak prawidłowo dbać o zęby?

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to największa ozdoba każdego człowieka i chociaż większość z nas przykłada się do starannego szczotkowania zębów, często odwiedzamy gabinet stomatologiczny z nagłym ich bólem i niestety zaawansowaną już próchnicą. Odpowiednia profilaktyka stomatologiczna może nie tylko poprawić stan naszego uzębienia, ale i zapobiec rozwijaniu się poważniejszych chorób, które ono może wywoływać.

Profilaktyka stomatologiczna, czyli jak dbać o zęby, żeby zachwycały pięknym i zdrowym wyglądem?

Osoby, które naturalnie się uśmiechają, odsłaniając zdrowe zęby, zawsze zwracają uwagę i są pozytywnie odbierane, ale nie wszyscy możemy pochwalić się pięknym uzębieniem. Nawet jeśli staramy się regularnie szczotkować nasze zęby, stosując dobrej jakości pasty i preparaty, nasze uzębienie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też, oprócz pielęgnacji domowej, koniecznie powinniśmy systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny, by stomatolog ocenił stan naszego uzębienia i dobrał odpowiednie dla nas zabiegi higienizacyjne poprawiające wygląd uzębienia.

Profilaktyka stomatologiczna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom jamy ustnej i utrzymanie należytego jej zdrowia. Profilaktyka obejmuje regularne wizyty u specjalisty, scaling (usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków), piaskowanie (usuwanie osadów i przebarwień z zębów za pomocą specjalnej piaskarki stomatologicznej), fluoryzację (pokrywanie oczyszczonych zębów preparatem z wysoką zawartością fluoru), lakowanie (wypełnianie bruzd i szczelin występujących na powierzchni zębów lakiem, by zapobiegać odkładaniu się resztek pokarmów i gromadzeniu się bakterii mogących prowadzić do próchnicy) czy naukę higieny jamy ustnej i zębów. Dzięki takim zabiegom nasze zęby na długo pozostaną zdrowe, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem.

Odpowiednie metody czyszczenia zębów i języka – skuteczne narzędzia w walce z próchnicą i chorobami jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważnym aspektem profilaktyki stomatologicznej, który często traktowany jest przez nas po macoszemu. Szybkie i niedbałe szczotkowanie zębów rano i wieczorem nie jest wystarczające do ich ochrony przed gromadzącą się płytką nazębną i próchnicą. Odpowiednia technika mycia zębów, używanie nici dentystycznych i irygatora zapewniają skuteczne usuwanie płytki nazębnej, resztek pokarmów i bakterii, pozostawiając zęby idealnie czystymi.

Mycie zębów powinniśmy wykonywać po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie, przy użyciu sprawnych i niezniszczonych szczoteczek. Zbyt intensywne szczotkowanie nie usunie więcej bakterii, a może przyczynić się do kaleczenia dziąseł i ich cofania oraz odsłonięcia szyjek zębów. W walce z narastającą płytką nazębną skutecznym narzędziem okazuje się irygator, który strumieniem wody świetnie usuwa resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych i obszarów trudnodostępnych dla szczoteczki.

Domowa profilaktyka jamy ustnej powinna obejmować także czyszczenie języka, na którym gromadzi się wiele bakterii, a jeśli nie zostaną usuwane, mogą prowadzić do próchnicy zębów. Do czyszczenia języka polecane są specjalne szczoteczki z wypustkami lub skrobaczki, skutecznie eliminujące bakterie i płytkę nazębną.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym gwarancją zachowania pięknego uśmiechu

Systematyczne odwiedzanie stomatologa jest najważniejszym elementem profilaktyki stomatologicznej, bo to właśnie dentysta wykrywa wszelkie ubytki w naszej jamie ustnej, ocenia stan uzębienia i dobiera odpowiednie metody leczenia. Dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym i wczesnemu wykrywaniu schorzeń uzębienia możemy podjąć natychmiastowe leczenie, zapobiegając powstawaniu poważniejszych chorób naszych zębów czy nawet ich ekstrakcji.

Dla wielu ludzi pobyt w gabinecie stomatologicznym wiąże się z ogromnym stresem, dlatego niechętnie umawiają się na wizyty, czego skutkiem są zaniedbania w leczeniu i powstające ubytki. Współczesne gabinety stomatologiczne są nie tylko świetnie wyposażone w doskonały sprzęt, ale i gwarantują bezbolesne zabiegi i leczenie zębów oraz przyjemną atmosferę, by każdy pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas pobytu w takim miejscu.

Justyna Górska-Tymszan
Justyna Górska-Tymszan
Lekarz dentysta, Lekarz medycyny estetycznej
Piotr Tymszan
Piotr Tymszan
Specjalista chirurgii stomatologicznej
KMarta Kaźmierska
Marta Kaźmierska
Lekarz dentysta
Przemysław Zawada
Przemysław Zawada
Lekarz dentysta
Aleksandra Bazarko
Aleksandra Bazarko
Lekarz dentysta
Marta Kuzicka
Marta Kuzicka
Specjalista chirurgii stomatologicznej

Zapraszamy na wizytę!

ul. Kard. S. Wyszyńskego 106/U1
66-400 Gorzów Wielkopolski
+48 882 142 000 biuro@tymodent.pl

tymodent