ul. Kard. S. Wyszyńskiego 106/U1, Gorzów Wielkopolski
Pon. - Pt. 9.00-18.00
+48 882 142 000
Dentysta, stomatolog, Centrum Stomatologii Tymodent

Przebarwienia zębów – jak powstają i jak im zaradzić?

Posiadanie zdrowych i białych zębów nie tylko podnosi naszą samoocenę, ale także sprawia, że chętniej się uśmiechamy, dzięki czemu jesteśmy pozytywnie odbierani przez otoczenie. Często jednak się zdarza, że pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej i uzębienia, posiadają one nieestetyczne przebarwienia, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i jakość życia.

Jak powstają przebarwienia na zębach?

Przebarwienia zębów to powszechny problem, który dotyka osoby w różnym wieku, a jego przyczyną są najczęściej barwniki zawarte w produktach spożywczych. Kawa, herbata, kolorowe soki, napoje i słodycze nie tylko pysznie smakują, ale i pozostawiają nieładne przebarwienia na zębach. Także palenie papierosów przyczynia się do żółtego odcienia zębów i odkładania się na nich kamienia. Na szczęście tego rodzaju przebarwienia można skutecznie usunąć dzięki odpowiednim metodom wybielającym w gabinetach stomatologicznych, bo są to przebarwienia zależne tylko od czynników zewnętrznych, jakie na nasze zęby działają, a nie zależą od predyspozycji genetycznych.

Na różnego rodzaju przebarwienia zębów narażone są również osoby, które nieumiejętnie szczotkują zęby lub w ogóle rezygnują z ich pielęgnacji. Brak regularnych wizyt u stomatologa i usuwania kamienia nazębnego ma poważny wpływ na powstawanie brzydkich przebarwień na zębach.

Czy domowe sposoby wybielania zębów są bezpieczne?

Problem żółtych przebarwień na zębach zdecydowanie odejmuje nam uroku i sprawia, że rzadziej się uśmiechamy, ukrywając nasze uzębienie. Wiele osób próbuje samodzielnie rozprawić się z tym defektem, stosując różnego rodzaju domowe mikstury i preparaty. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną czy też paskami dostępnymi w drogerii może uszkadzać szkliwo, wywoływać nadwrażliwość zębów, podrażniać dziąsła i zwiększać tendencje do pojawiania się próchnicy.

Nieprawidłowe i nieumiejętne stosowanie gotowych zestawów do wybielania, jakie można nabyć w drogeriach może prowadzić do nierównomiernego wybielania zębów lub podrażnień dziąseł, więc lepiej oddać swoje zęby w ręce doświadczonego i kompetentnego stomatologa, który będzie wiedział, jak bezpiecznie i skutecznie przywrócić im atrakcyjny kolor.

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami na zębach?

Wybielanie zębów u stomatologa to najskuteczniejsza metoda poprawy wyglądy uzębienia i przywrócenia pięknego uśmiechu. Jedną z najbardziej popularnych metod wybielania zębów jest wybielanie przy pomocy lampy LED. Taki zabieg nie wymaga wielu wizyt w gabinecie, a daje spektakularne wręcz efekty. Ta metoda rozjaśniania i wybielania zębów wiąże się z jednorazowym zabiegiem trwającym od kilkudziesięciu minut do ponad godziny, polegającym na nałożeniu na zęby preparatu zawierającego nadtlenek wodoru i naświetlaniu jamy ustnej lampą LED. Takowy zabieg cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem, bo jest szybki, skuteczny i gwarantuje fantastyczne rezultaty.

Chcąc przedłużyć efekty wybielania zębów, musimy stosować się do kilku zasad w domu, czyli w pierwszych tygodniach po zabiegu wyeliminować z diety kawę, herbatę, słodkie kolorowe napoje, alkohol, słodycze i warzywa zawierające barwniki oraz przyprawy.

Kolejną metodą wybielania zębów, którą stosują stomatolodzy, jest wybielanie nakładkowe. Ta metoda wymaga kilku wizyt w gabinecie, więc jeśli zależy nam na szybkim efekcie, możemy być nią rozczarowani. Stomatolog wykonuje dla nas specjalne nakładki na zęby wypełnione żelem wybielającym, które zwykle nosimy w nocy. Ten preparat stopniowo rozjaśnia nasze zęby, przywracając im upragnioną biel. Wybielanie nakładkowe nie uszkadza zębów i szkliwa i przynosi bardzo satysfakcjonujące efekty, jeśli tylko stosujemy się do wskazówek stomatologa.

Niektórzy stomatolodzy oferują swoim pacjentom usuwanie mniejszych przebarwień specjalną pastą wybielającą. Jest to metoda subtelna i delikatna, która wymaga od pacjenta cierpliwości i dłuższego stosowania, ale przy niewielkich przebarwieniach można osiągnąć dobre rezultaty. Chociaż nie osiągniemy takiego efektu, jak po profesjonalnych zabiegach wybielających, to jednak możemy cieszyć się naturalną bielą naszych zębów.

Justyna Górska-Tymszan
Justyna Górska-Tymszan
Lekarz dentysta, Lekarz medycyny estetycznej
Piotr Tymszan
Piotr Tymszan
Specjalista chirurgii stomatologicznej
KMarta Kaźmierska
Marta Kaźmierska
Lekarz dentysta
Przemysław Zawada
Przemysław Zawada
Lekarz dentysta
Aleksandra Bazarko
Aleksandra Bazarko
Lekarz dentysta
Marta Kuzicka
Marta Kuzicka
Specjalista chirurgii stomatologicznej

Zapraszamy na wizytę!

ul. Kard. S. Wyszyńskego 106/U1
66-400 Gorzów Wielkopolski
+48 882 142 000 biuro@tymodent.pl

tymodent